اخبار

طرح زراعت چوب در آذربایجان غربی

طرح زراعت چوب در آذربایجان غربی اجرا می‌شود

طرح زراعت چوب در آذربایجان غربی اجرا می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، هادی قاسمی  مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با بیان اینکه طرح زراعت چوب در اراضی ملی، دولتی و اراضی شخصی اجرا می‌شود، افزود: ۱۳۷ هزار هکتار از اراضی ملی شناسایی شدند که جلسات بسیاری را در قالب زراعت چوب در عرصه‌های ملی و هم تولید نهال‌های سریع الرشد با صنایع چوب و سلولزی که مصرف کننده و متقاضیان مواد اولیه چوبی هستند، باید برگزارکنیم و تفاهم‌نامه‌هایی را با این صنایع امضا کنیم که مهمترین آن تفاهم‌نامه با صاحبان صنایع چوب خواهد بود.

مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با اشاره به طرح‌های تشویقی سازمان جنگل‌ها برای متقاضیان زراعت چوب تصریح کرد: بر اساس این طرح ابزار‌های تشویقی برای زارعین و متقاضیان در نظر گرفته شده است که یکی از این ابزار‌ها توزیع نهال رایگان از گونه اصلاح نژاد شده توسط موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع است.

او افزود: پرداخت تسهیلات بانکی با سود ۱۳ درصد و تنفس ۴ ساله، یکی دیگر از ابزار‌های تشویقی سازمان جنگل‌ها است که زارعین و متقاضیان می‌توانند از هر دو ابزار نهال رایگان و تسهیلات بانکی هم استفاده کنند.

قاسمی ادامه داد: زراعت چوب نیاز به منابع آبی دارد و ما نمی‌خواهیم به منابع آبی کشور فشار وارد شود، بنابراین از آب‌های غیرمتعارف نظیر پساب‌های صنعتی و پساب‌های شهری استفاده می‌شود.

مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی اضافه کرد: برنامه زراعت چوب با سطوح مختلف و گونه‌های سازگار با اقلیم در استان‌ها اجرا می‌شود به عنوان مثال، در اقلیم سردسیر و معتدل کاشت صنوبر در دستور کار قرار داده شده است.

انتهای پیام/ن م

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *