کمپرسور باد چیست

صنایع کوچک و بزرگ امروزه از ماشین های مختلفی از جمله کمپرسور باد استفاده می کنند و کارهای خود را از طریق دستگاه های مکانیکی انجام می‌دهند.

کمپرسورها به طور روزافزونی در حال ادامه فعالیت در زندگی روزمره ما هستند و نمی‌توان نبود آن ها را با چیز دیگری جبران کرد. مگر طراحی سیستمی بدون نیاز به هوای فشرده؛ برای ادامه دادن فعالیت،  تا آن روز باید از همین کمپرسورها استفاده کنیم.

به همین دلیل باید با کمپرسورها و انواع آن و قطعات تشکیل دهنده آن ها آشنا باشیم تا کارکرد آن ها را بهتر بفهمیم. اینگونه میزان عمر دستگاه از طریق استفاده بهتر آن افزایش پیدا کند. در ادامه بیشتر با کمپرسور باد آشنا خواهید شد.

توجه: اگر قصد خرید دستگاه کمپرسور را دارید. تنها کافیست رو لینک کلیک کنید.

کمپرسور باد چیست؟

یکی از از مهم ترین ابزارها برای تامین توانایی در کار با وسایل بادی، کمپرسور باد است. ابزارهایی مثل میخکوب، مکش ها و منگنه های مخصوص بادی، پرچ کن ها و… نیازمند کمپرسورهای بادی هستند. این کمپرسورها بر اساس میزان حجم موجود در مخزن آن ها تقسیم بندی می شوند. در واقع میزان مخزن آن ها در کارکردشان تاثیر زیادی دارد.

مدل هایی که سبک هستند قابلیت حمل و نقل دارند. دستگاه های کمپرسور باد سنگین تر، اصولاً چرخ دار هستند. دلیل اهمیت حجم کمپرسور باد به خاطر این است که هر چه مخزن بزرگ تر باشد، میزان حجم بادی که از آن خارج می شود نیز بیشتر است و می تواند نیروی بیشتری تولید کند. همچنین می تواند حجم هوا بیشتری را متراکم کند و به حالت فشرده درآورد.

کمپرسور باد

پمپ باد چیست؟

پمپ باد نام‌ دیگر کمپرسور باد است و یکی از مهم ترین ابزار برای تامین نیرو در انواع تجهیزات مختلف صنایع می باشد که با هوای فشرده و متراکم کار می کند.

پمپ باد بر اساس نوع انتقال انرژی که انجام می دهد، به دو دسته کمپرسورهای جابجایی مثبت وکمپرسورهای دینامیکی تقسیم می‌شوند.

این کمپرسورها در برخی از ویژگی ها، تفاوت هایی با یکدیگر دارند. مثلاً توانایی فشرده کردن کمپرسورهای جابجایی مثبت، نسبت به کمپرسورهای دینامیکی بیشتر است و برای متراکم کردن هوا در مقدار زیاد در دستگاه‌هایی با توان بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین هر کدام از این کمپرسورها خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و هرکدام هم به شیوه‌ای متفاوت هوا را متراکم می کنند. بنابراین نمی توان همه این کمپرسورها را یکسان دانست.

برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید: 02155406792 ، 09023722200

کاربرد دستگاه کمپرسور باد

کمپرسور در صنایع مختلف کاربردهای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل به عنوان اسب بارکش صنایع نام گرفته است. از اصلی ترین کاربردهای کمپرسور می توان به انواع صنایع پتروشیمی، ابزارآلات تعمیرگاهی، تجهیزات مخصوص برودت و حرارت، در انتقالات انواع خطوط لوله گاز، در نیروگاه های تولید برق، در موتور جت، انواع موتورهای خودرو، کابین های هواپیما و زیردریایی ها، ماشین آلات بسیار سنگین و صنایع ساخت و تولید محصولات مختلف و ..‌. می توان اشاره کرد.

موارد گفته شده از مهم ترین کاربردهای کمپرسور است ولی کارهای ریز و درشت دیگری نیز توسط کمپرسور ها در صنعت انجام می شود که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد.

انواع دستگاه کمپرسور

انواع دستگاه کمپرسور بر اساس کاربرد

کمپرسور دینامیکی: انتقال انرژی به صورت سیال دائمی اتفاق می‌افتد. که خود به کمپرسور گریز از مرکز و کمپرسور محوری تقسیم می‌شود.

کمپرسور جابجایی مثبت: میزان حجم هوای محبوس شده در این کمپرسور مشخص است و با کمتر شدن فضا میزان فشار بیشتر می شود. این کمپرسور به انواع کمپرسور پیستونی، پیستونی بدون روغن، دیافراگمی، غیر روغنی و … تقسیم می شود.

هایپر کمپرسور: قابل استفاده برای فشار فوق العاده زیاد برای پلیمری شدن گاز به حالت رفت و برگشت.

به وجود آوردن هوای متراکم بدون روغن: قابل استفاده در صنایع کارکرد بدون روغن. به انواع مختلف کمپرسور اسکرو، اکتیو و کم کمپرسور سایلنت تقسیم می شود.

کاربرد پمپ باد

قیمت دستگاه کمپرسور باد

در انواع کمپرسورها میزان فشار خروجی و جریان متراکم هوا اهمیت زیادی دارد، میزان توانایی کمپرسور نیز از فراوانی برخوردار است. برای هر کمپرسور یک سطح قدرت و توانایی زیاد را در نظر می‌گیرند.

اگر ویژگی‌های که مثلاً کمپرسور باد از آن برخوردار است زیادتر شود، بر اساس آن میزان قیمت دستگاه کمپرسور نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین بر اساس نیازی که داریم برای انتخاب کمپرسور مناسب اقدام می کنیم. واضح است قیمت هر کدام از انواع کمپرسورها از دیگری متفاوت خواهد بود.

مزیت کمپرسور باد

کمپرسورها امروزه به دستگاه‌های ضروری و کاربردی در صنایع و زندگی روزمره تبدیل شده اند و همچنین به عنوان دستگاه های قابل اعتماد رواج یافتند. مزیت هر کمپرسور بر اساس استفاده ای که از آن ها می شود متفاوت است.

مثلا مزیت کمپرسورهای رفت و برگشتی که جز کمپرسورهای جابجایی مثبت هستند، این است که توان بسیار زیادی دارند. از این نظر در صنایعی که نیاز به کمپرسورهای پرقدرت است؛ مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های کمپرسور اسکرو این است که توانایی انجام کار به صورت دائمی را دارند.

کمپرسورهای گریز از مرکز از چند، پیش برنده و پخش کننده تشکیل شده اند و توانایی این را دارند که همه هوا وجود در داخل را به غلظت مناسبی برسانند تا از فرسایش پیش برنده ممانعت کنند.

به طور کلی استفاده از کمپرسورها به دلیل هزینه کم نصب و نقل و انتقال، نصب و کنترل آسانی که دارند، رواج زیادی یافته است. البته می‌توان گفت هر کدام از کمپرسورها به طور مجزا دارای انواع مختلف مزایا و معایب هستند و استفاده از آن نیازمند افراد متخصص است.

خرید کمپرسور باد

خرید کمپرسور باد

با توجه به آنچه تاکنون گفتیم دریافتیم که کمپرسورها از اصلی ترین و با اهمیت ترین دستگاه های در اختیار صنایع هستند و توانایی انجام کارهای مختلفی را دارند.

ابتدا باید بر اساس نیازی که دارید انواع مختلف کمپرسورها را بشناسید و مطالعاتی در حوزه آن ها انجام داده باشید. قبل از خرید، کمپرسورها را از جهت میزان توان آن ها، در خصوص ذخیره سازی هوا و منبع تغذیه ای که دارند، بررسی کنید. کارکردهای مختلف کمپرسورها را بدانید و یک لیست از آن ها تهیه کنید. سپس می توانید به نمایندگی ها و برندهای معروف مانند کمپرسور مفیدی موجود در نقاط مختلف کشور مراجعه کنید و یا از طریق اینترنت با سایت های مختلف خرید و فروش کمپرسور ها در ارتباط باشید.

تفاوت کمپرسور دینامیکی و جابجایی مثبت

هر دو این کمپرسورها در طرح های مکانیکی، میزان قدرت و … با یکدیگر متفاوت هستند.

  • از نظر مکانیکی، کمپرسور پمپ دینامیکی، در نتیجه سرعت دادن به مایع می تواند فشار ایجاد کند. در حالی که کمپرسور جابجایی مثبت مقدار بسیار کمی مایع را نگه می دارد و آن را به محل تخلیه انتقال می‌دهند، که فشار در نتیجه نگه داشتن مایع ایجاد می‌شود.
  • از نظر کارایی، در کمپرسور دینامیکی میزان جریان با تغییر اندازه فشار تغییر می کند. در کمپرسور جابجایی مثبت میزان جریان با تغییر میزان فشار در یک حالت ثابت قرار دارد.
  • در کمپرسور دینامیکی میزان راندمان، در بالاترین حد است و در فشار های کم یا زیاد، راندمان کمتر می شود. ولی در کمپرسور جابجایی مثبت، در صورت زیاد شدن فشار، راندمان نیز بیشتر خواهد شد.
  • در کمپرسور دینامیکی برای به وجود آوردن میزان اختلاف در فشار، حتماً باید پمپ دستگاه، مایع داشته باشد چرا که پمپ در خشکی نمی تواند راه اندازی شود. اما بر عکس، در کمپرسور جابجایی مثبت، پمپ خشک می تواند به خودی خود راه اندازی شود.

جمع بندی

به طور خلاصه دستگاه کمپرسور به عنوان متراکم کننده هوا کاربرد دارد. کمپرسور به عنوان دستگاه مکانیکی به شمار می رود که برای فشرده کردن میزان حجم گاز به کار گرفته می شود. همچنین در تامین انرژی لازم برای کارهای  مربوط به صنایع و اغلب مصارف عمومی کاربرد دارد.

در این مقاله با کمپرسور باد و انواع آن نیز آشنا شدید. خود کمپرسور که به انواع کمپرسورهای دینامیکی، کمپرسورهای جابجایی مثبت تقسیم می‌شوند نیز شناختید. هنگامی که تصمیم به خرید کمپرسور برای مصارف عمومی یا صنعتی خود گرفتید، می توانید از طریق این مقاله اقدام به کسب اطلاعات درباره انواع کمپرسور ها و ویژگی های اصلی آن کنید و سپس خرید خود را نهایی کنید.

منبع:hquincycompressor

تکنوماشین

سوالات متداول

  • کمپرسور باد چیست؟

کمپرسور باد یک ماشین است که به وسیله موتور الکتریکی، هوای اطراف را به داخل مکیده و در داخل مخزنی که دارد، فشرده می سازد. سپس از این هوای فشرده که فشار زیادی نیز دارد، در صنایع گوناگون استفاده می کنند.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *