مقالات

دستگاه گندگی

دستگاه گندگی نجاری

دستگاه گندگی نجاری  یکی از انواع ماشین آلات پرکاربرد در صنعت چوب و نجاری است. قطعات چوبی با استفاده از این دستگاه، به صورت صاف و ضخامت یکسان در می آید. در واقع کاربرد دستگاه گندگی چوب برای یک دست کردن ضخامت چوب و همچنین برای بدست آوردن تعداد زیادی قطعات چوبی با ضخامت یا عرض یکسان می باشد.

با مشاورین ما در تماس باشید! 02155406791

کار دستگاه گندگی

یکی ازابزارهای ضروری در کارگاه‌های صنایع چوب و از مهم ترین ماشین آلات صنایع چوب، گندگی است،که برای یکدست کردن قطر چوبها و بدست آوردن قطعات متعددی از آنها در ضخامت و عرض یکسان طراحی و ساخته شده است. می‌توان این دستگاه را در کنار اره فلکه و اره میزی یا سه‌کاره، دستگاهی محبوبی در کارگاههای نجاری و صنعت چوب دانست. دلیل اصلی این محبوبیت شاید این است که کاربر فقط با تنظیم دقیق دستگاه، منتظر یک صفحه چوبی صاف و یکدست میباشد.این دستگاه در بازار  با توجه به اندازه عرض صفحات ورودی چوب شناخته میشود.

دستگاه گندگی معمولاً در مرحلهٔ آخرساخت یک قطعه چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا الوار به‌ کمک رنده میزی یکرو می‌شود و به‌ کمک اره نواری به اندازه‌های مطلوب برش داده می‌شود، سپس بعد از آن به کمک گندگی به‌صورت صاف و یکنواخت تراش میخورد.

قیمت دستگاه گندگی نجاری

گندگی انواع مختلفی دارد و شما باید بر اساس نوع نیاز خود اقدام به خرید گندگی کرد. با توجه به قیمت گندگی در بازار بهتر است قبل از خرید گندگی، با اطلاعات کافی اقدام به خرید این دستگاه صورت گیرد. با توجه به اینکه که گندگی یکی از اصلی ترین دستگاه‌های مورد استفاده در صنعت چوب است، بسته به نیاز باید اقدام به خرید این دستگاه کرد. گندگی در مدل های مختلفی در بازار به فروش می رسد که یک خریدار ممکن است گزینه های مختلفی برای خرید گندگی و قیمت گندگی روبه رو می شود. با مشاورین تکنو ماشین در تماس باشید تا ضمن دریافت مشاوره، بهترین انتخاب و خرید در دستگاه گندگی و دیگر ماشین آلات صنایع چوب داشته باشید.

فروش دستگاه گندگی دست دوم

تکنو ماشین با سابقه چندین ساله خود در زمینه ماشین آلات صنایع چوب و ابزار های آن و همچنین صنعت فلز ، توانسته است به صورت کاملا حرفه ای به خرید و فروش انواع دستگاه نجاری دست دوم و  نو از جمله دستگاه گندگی نجاری دست دوم بپردازد. که در این راستا شما می توانید از تمامی خدمات در این زمینه بهره مند شوید. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین برای خرید دستگاه گندگی دست دوم و همچنین نو و یا مشاوره با کارشناسان شرکت تکنو ماشین تماس حاصل فرمایید.

انواع دستگاه گندگی چوب

دستگاه گندگی چوب سایر دستگاهای صنایع چوب مانند اره فلکه و سه‌کاره در مدل‌های سه فاز و تک فاز موجود است. مدل‌های سه فاز به‌مراتب از قدرت و سرعت بیشتری برخوردار هستند و شما پس از کار کردن با این مدل‌ها به تفاوت‌های آن پی خواهید برد. پس در صورت داشتن کارگاهی، مجهز به برق سه فاز است، می توانید از مدل‌های سه فاز استفاده کنید.

ماشین گندگی از نظر تنظیم ارتفاع دریچه ورودی به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. تنظیم صفحه خودکار
 2. تنظیم صفحه دستی

ماشین گندگی بر خلاف کف رند، چوب را از رو رنده و صاف میکند. چون قطعه تحت فشار است باید یک طرف چوب صاف و مسطح باشد. با این وسیله علاوه بر برابر کردن ارتفاع میتوان عرض  قطعات زیادی را هم یک دست کرد. این دستگاه هم مثل اره فلکه سه‌کاره در مدل‌های سه فاز و تک وجود دارد. ورژن های سه فاز دستگاه گندگی به ‌مراتب از قدرت و سرعت بیشتری برخوردارند و شما پس از کار کردن با این دستگاه ها به تفاوت‌های آن پی میبرید.

 

ماشین‌های گندگی به جهت هدایت صفحه و تنظیم آن به دو دسته تقسیم می‌شود:

 

 • ماشین گندگی با بالابر خودکار
 • ماشین گندگی با بالابر دستی

 

در گروه نخست از دستگاه های گندگی صفحه تنظیم ضخامت فقط با کمک دو دکمه به بالا و پایین میرود. اما گروه دوم برخلاف گروه اول برای تنظیم ضخامت صفحه بجای دکمه از بالابر های دستی استفاده میشود.

 

جهت خرید و فروش انواع ماشین آلات صنایع چوبی دست دوم و نو با ما تماس بگیرید! 02155406791

نحوه کار با دستگاه گندگی

 • کلید پاور دستگاه

کلید پاور چیزی است که تقریبا در هر دستگاهی وجود دارد و نیاز به توضیح ندارد.

 • اهرم تنظیم ارتفاع

در همه ماشینهای صفحه‌ ای متحرک این اهرم وجود دارد که با چرخاندن ان ، مینوانید اندازه صفحه را براساس نیاز خود تغییر داده و مقدار اضافه ای که میخواهید از روی چوب بردارید را مشخص نمایید.

 • نشانگر

در هر دستگاهی نشانگر درجه داری موجود است که فاصله صفحه تا تیغه را نمایش می‌دهد. به عبارت دیگر باید قبل از روشن کردن دستگاه اندازه صفحه گندگی را بر اساس نیاز خود، تنظیم کنید.

 • اهرم قفل کن صفحه

دستگاه های گندگی اهرمی دارند که به قفل کن معروف است وقبل از چرخاندن اهرم تنظیم ارتفاع، باید اطمینان حاصل کنید که این اهرم باز باشد و صفحه امکان حرکت کردن داشته باشد.

اهرمی که سمت چپ پیچ تنظیم ارتفاع موجود است، برای ثابت نگه داشتن فاصله تیغه تا صفحه است. چون احتمال لرزش دستگاه وجود دارد، ممکن است پیچتنظیم ارتفاع بچرخد به همین جهت اگر به ارتفاع و اندازه موردنظر خود رسیده‌اید، حتماً با استفاده از این اهرم، صفحه را ثابت کنید. اگر اهرم را به سمت چپ بچرخانید،صفحه آزاد خواهد شد و با چرخاندن آن به سمت راست، صفحه قفل می‌شود.

 • اهرم کنترل سرعت

معمولا اهرم دیگری هم در گندگی وجود دارد که به‌ صورت نیم دور حرکت می‌کند. این اهرم به گیربکس گندگی متصل است و سرعت گردش غلتک را به جلو تنظیم می‌کند. این عمل به دو صورت آرام و سریع انجام میشود.

بعضی از دستگاه های گندگی ، اهرمی وجود دارد که مثل ترمز کار می‌کند ومانع  از حرکت کردن چوب به جلو میشود. این اهرم ترمز پیشروی قطعه نام  دارد.

جنس اکثر دستگاه های نجاری از چدن است. دلیل این کار هم اینست که وزن فلز چدن زیاد بوده و باعث میشود که دستگاه در هنگام کار ثابت مانده و حرکت نکند و لرزش دستگاه بر عملیات اثر منفی نگذارد. گندگی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

دستگاه  گندگی علاوه بر بدنه چدنی از قطعات فلزی دیگری هم تشکیل شده است که با پیچ به هم متصل شده اند و در اینجا به توضیح آنها میپردازیم.

 • حفاظ شانه‌ای

حفاظ انه ای ، شیئی فلزی و متحرک است که مانع از پس زدن چوب توسط دستگاه، گره‌ها و چوب‌های شکسته شده می‌شود. چون اگر این مواد به عقب به پرتاب شوند،نجار آسیب جدی میبیند.

 • غلتک شیاردار

این وسیله کنار حفاظ شانه‌ ای است و چوب را به جلو هدایت می‌کند. این غلتک در دو طرفش فنرهایی دارد که بر اساس اندازه چوب و پستی و بندی‌هایی که ممکن است در سطح چوب وجود داشته باشد، تغییر ارتفاع می‌دهد.

 • توپی تیغه

از مهم‌ ترین قسمت‌های دستگاه گندگی که نقش رنده کردن چوب را به عهده دارد توپی تیغی است. در دو طرفاین وسیله، کفشک‌هایی وجود دارد که وظیفه هدایت پوشال به بیرون را بعهده دارند.

جهت اطلاع از قیمت دستگاه گندگی ، رنده گندگی و همچنین خرید و فروش دیگر ماشین آلات صنایع نجاری دست دوم و نو با ما در تماس باشید.
02155406791

دستگاه گندگی رومیزی

یکی از انواع دستگاه گندگی، دستگاه گندگی رومیزی می باشد. معمولا از این دستگاه برای یکدست کردن چوب های با ضخامت کم، نلزک و سبک استفاده می شود. هرچند که این نوع از دستگاه های گندگی نجاری قابلیت یکدست کردن چوب های با ضخامت بیشتر را دارند؛ اما استفاده از آنها برای چوب های سنگین منطفی نیست.

گندگی رومیزی یکی از کوچک ترین و سبک ترین انواع دستگاه های گندگی موجود در بازار است.که برای کارگاه های کوچک و مکان هایی که فضای کافی ندارند می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. این نوع از گندگی علاوه بر اینکه نسبت به سایر گندگی های دیگر سبکتر بوده و باعث می شود قابل حل باشند، سرصدای کمتری نیز دارند.

این نوع از دستگاه ها معمولا تک فاز هستند و معمولا برای زمانی که حجم سفارش ها زیاد است و دستگاه مدت زمان بیشتری باید روشن باشد نیز انتخاب مناسبی است.دقت گندگی رومیزی به دلیل تیغه های ژیلتی تا دهم میلی متر نیز قابل تنظیم است. اما این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که این نوع تیغه ها کارایی تیغه های چاقویی را ندارند و خیلی زودتر کند می شود.

دستگاه رنده گندگی

دستگاه های صنایع چوب گاهی اوقات به دلیل کمبود فضای کافی به صورت دو یا چند کاره ساخته می شوند. دستگاه رنده گندگی هم یک ماشین دو کاره می باشد که به طور هم زمان قابلیت رنده و گندگی را دارد. رنده و گندگی  از دستگاه های پرکارد و ضروری صنایع نجاری و کارگاه بزرگ و کوچک می باشد.همچنین با توجه به عملکرد یکسانی که رنده رو گندگی دارند در برخی موارد به صورت یک دستگاه یکپارچه هم تولید می شود. معمولاً در این دستگاه ها با جابجایی صفحه کار گیر دستگاه، می توان رنده گندگی را از حالت رنده به حالت گندگی تغییر داد.

بدنه دستگاه رنده گندگی از جنس چدن می باشد، که همین موضوع باعث بالا بودن وزن دستگاه و همچنین کاهش لرزش و عدم حرکت دستگاه می شود. موتور دستگاه این دستگاه، تک فاز يا سه فاز می باشد و که قدرت اسب بخار آن به عرض صفحه‌ گندگی وابسته است. در هنگام بار دادن به رنده به اين نکته بايد توجه داشت که ، به عرض و سختی چوب دقت شود تا فشار بيش از اندازه به موتور ابزار وارد نشود..

 

دستگاه گندگی ماکیتا

رنده گندگی

یکی دیگر از کاربردی ترین دستگاه های نجاری و صنوف مربوط به چوب و الوار  رنده گندگی می باشد. ای نوع دستگاه برای یکسان عرض هر دو سمت چوب و تولید محصول یک دست و مسطح با ضخامت های یکسان می باشد. رنده گندگی در مرحله آخر ساختن يک قطعه چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. ابتدا الوار می توانند به‌ وسيله دستگاه‌ سه‌کاره در کارگاه‌ نجاری ، يک نر و يک رو شوند. سپس با اره نواری  به اندازه‌ و سایز دلخواه برش داده می شود و بعد از آن با استفاده از رنده گندگی ، چوب برش داده شده را به‌ صورت صاف و يکنواخت می تواند تراشيده شود. روش کار با رنده گندگی بدین صورت است که پس از روش کردن آن و گذاشتن چوب بر روی میز قابل تنظیم ، و سپس تنظیم ضخامت رنده ، توسط غلطک های موجود تخته را به داخل هدایت می کند و پس تماس با سری برنده که دارای تیغه های برش بوده ، چوب را رنده کرده و تمام دو سمت چوب را با ضخامت یکسان به بیرون می دهد.

قیمت رنده گندگی

قیمت رنده گندگی بسته به نوع که بصورت دستی و یا تمام اتوماتیک باشد، مشخص می شود. که در اره گندگی دستی تنظیم ضخامت به صورت دستی و توسط حرکت دادن اهرم تنظیم بوده و دارای قیمت پایین تری نسبت به رنده گندگی مکانیکی (اتومات) می باشد.

قیمت تیغه رنده گندگی

برای خرید یک تیغه رنده با قیمت مناسب  مناسب رعایت کردن چند نکته اصلی را باید مد نظر قرار داد. یکی از نکات اساسی بالا بودن مقاومت لبه تیز تیغه رنده است در عین حال باید لبه تیز تیغه رنده حالت شکنندگی را نداشته باشد. معمولا قیمت تیغه رنده گندگی بر روی مقاومت و شکندگی آن تاثیر گذار است.

رنده گندگی رومیزی

به دلیل تغییر متناوب قیمت ارز مرجع قیمت محصول رنده گندگی رومیزی بر نیز با توجه به این تغییرات متفاوت خواهد بود، لذا با تمای با مشاورین ما ضمن دریافت مشاوره رایگان بهترین خرید را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *