مقالات

ضروری ترین ابزارآلات کابینت سازی برای راه اندازی کارگاه

ضروری ترین ابزارآلات کابینت سازی برای راه اندازی کارگاه

برای ورود به هر صنعتی، نیاز به یک سری تجهیزات دارید تا بتوانید کار خود را به درستی انجام دهید و به سوددهی دلخواه خود دست پیدا کنید. کابینت سازی یکی از شاخه های مهم صنایع چوب است که امروزه کاربرد های زیادی دارد. در طراحی و ساخت کابینت سازی یک سری ملزومات مورد نیاز است که حتما باید در هر کارگاهی باشد. در ادامه به معرفی ابزارآلات کابینت سازی می پردازیم.

 

دستگاه دورکن

یکی از بهترین ابزارهای کابینت سازی، دوستگاه دورکن یا دستگاه برش ام دی اف است. این وسیله شامل یک میز و اره است و برای برش چوب مورد استفاده قرار می گیرد. ماشین دورکن در دو نوع دستی و اتوماتیک وجود دارد. دستگاه دورکن دستی همانطور که از نامش پیدا است، سیستمی ساده و معمولی دارد و سیستم اتوماتیک شامل سه مدل مختلف واگنی، لوکوموتیوی و ریلی است که کارایی آنها یکسان است. اما روش های متفاوتی برای انجام کار دارند. در واقع با توجه به نیاز، این دستگاه ها در اندازه و توان متفاوت ساخته می شوند.

اره زاویه یا فارسی بر

یکی از رایج ترین ابزارها در کارگاه های نجاری و کابینت سازی، اره فارسی بر است. در نجاری و سایر فعالیت های مرتبط با چوب، گاهی نیاز به برش های بسیار ظریف پیدا می کنیم، از این رو برای انجام این کار از اره زاویه یا فارسی بر استفاده می کنند. همانطور که از نام اره زاویه پیدا است، این اره برای برش های زاویه دار کاربرد دارد. اره زاویه از 90 تا 45 درجه را برش می دهد. اره فارسی بر در انواع کشویی و ثابت، با لیزر و بدون لیزر ساخته می شود. این دستگاه برای ساخت قاب عکس، پنجره، درب و غیره وسیله ی مناسبی است. 

اره زاویه

گازور زن

دستگاه گازور زن از پرکاربرد ترین ابزارآلات کابینت سازی به شمار می رود. در واقع هر کابینت سازی از آن استفاده می کند. این وسیله برای ایجاد کردن لولاهای گازور که به لولا فنری و لولا کابنیتی نیز معروف است؛ کاربرد دارد. در ضمن برای راحتی بیشتر کار، می توانید از شابلون لولا گازور استفاده کنید. لولا  گازور در انواع مختلفی تولید می شوند به عنوان مثال می توان به لولا گازور آرام بند، لولا گازور درجه دار و لولا گازور شیشه اشاره کرد.

دستگاه لبه چسبان pvc

یکی دیگر از ابزارآلات کابینت سازی پرکاربرد در این صنعت، دستگاه لبه چسبان پی وی سی است. زمانی که قطعات کابینت برش می خورند و آماده می شوند، دارای لبه های نامنظم و تیزی هستند. به همین علت زیبا نبوده و در برابر رطوبت، مقاومت زیادی ندارند، از همین جهت برای روکش به گوشه های آن، با استفاده دستگاه لبه چسبان پی وی سی نوار نازکی را به روی آن می چسبانند.

دستگاه لبه چسبان پی وی سیدستگاه CNC

دستگاه سی ان سی از جمله پیشرفته ترین تجهیزات در حوزه ی کابینت سازی و نجاری محسوب می شود. cnc روتاری چوب در واقع یکی از ابزارآلات کابینت سازی مهم و پر کاربرد است. داشتن یک دستگاه سی ان سی برای پیاده سازی هر چه سریعتر و آسان تر طرحی که می خواهید روی چوب داشته باشید، کمک شایانی می کند.

اره چکشی  یا اره عمود بر

 اره چکشی برای برش چوب، پلاستیک، سرامیک، فیبر و موادی که ضخامت کمی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. اره عمود بر یا اره چکشی سرعت بالا و کارکرد آسانی دارند و از جمله ابزارهای مهم کابینت سازی به شمار می روند. این اره ها با سرعت به بالا و پایین حرکت کرده و برش های دقیقی ایجاد می کنند. البته در برخی از مدل ها، علاوه بر حرکت عمودی، دستگاه به جلو و عقب نیز حرکت کرده و اینگونه باعث بهبود کار می شوند.

دریل برقی

اگر شما به کارگاه های کابینت سازی رفته باشید حتما یک دریل را در آنجا مشاهده خواهید کرد. البته دریل یک وسیله ضروری است که حتی در خانه ها نیز یافت می شود. چون بعضی از کارها بدون دریل، سخت و یا حتی غیر ممکن به نظر می رسد. کاربرد دریل در سوراخ کردن چوب، فلز و بتن است و برای سنباده کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به وسیله برخی از آنها می توان، پیچ ها را به سرعت باز و بسته کرد.

دریل برقیدریل ستونی

دریل ستونی در سوراخ کردن دقیق و با زاویه ی دلخواه در انواع ام دی اف، انواع فلز و انواع چوب کاربرد دارد. این دریل نسبت به دریل برقی، به دلیل اینکه دارای صفحه کار، موتور محکم و قوی است؛ مزیت بیشتری دارد. ممکن است برخی این دریل را با نام های دریل ایستاده، دریل پایه دار و دریل عمودی نیز بشناسند. در واقع از این دستگاه برای سوراخ کردن قطعات، بدون درگیری و مشکلات مربوط به نگهداشتن قطعه و دستگاه استفاده می شود.

کمپرسور هوا

برای اینکه فشار هوای بعضی از ابزارآلات کابینت سازی تامین شود؛ نیاز به یک کمپرسور هوا است. کمپرسور هوا بین 50 تا 1000 لیتری به کار می رود. کمپرسور هوا 50 لیتری برای کارگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. ولی اگر کارهای نجاری بیش از حد معمول باشد، نیازمند کمپرسور هوا با ظرفیت ذخیره سازی هوای بالا است. با توجه به توضیحاتی که بیان شد کمپرسور مفیدی انتخاب خوبی خواهد بود. در واقع این دستگاه ها به وسیله ی موتور الکتریکی، دیزلی و بنزینی، نیرو را به انرژی جنبشی تبدیل می کنند و با محبوس کردن هوا در مخزن های مخصوص می توانند نیروی زیادی تولید کنند. امروزه این دستگاه ها در اندازه های کوچک ساخته می شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

منگنه کوب

منگنه کوب سوزن هایی را با فشار زیاد به سمت چوب پرتاب می کند و در صنایع مختلف کاربرد دارند. به عنوان مثال به وسیله ی این دستگاه می توان می توان بخشی از کاناپه و مبل که جدا شده است را به یکدیگر متصل کرد. حتی برای امور مختلف در دکوراسیون داخلی نیز کاربرد زیادی دارد. منگنه کوب ها در سه دسته کلی منگنه کوب دستی، بادی و برقی تقسیم بندی می شوند.

میخکوب بادی

برای وصل کردن چند قطعه چوبی به یکدیگر، باید از میخکوب بادی استفاده کنید. در صنایع گوناگون مانند کابینت سازی، که نیاز به کوبیدن میخ به وفور حس می شود؛ برای بالا بردن سرعت و دقت کار، نیاز به استفاده از میخکوب بادی است. به همین دلیل یکی از ابزارآلات کابینت سازی به حساب می آید. از نظر شکل ظاهری منگنه کوب و میخکوب خیلی بهم مشابه هستند. در ضمن میخکوب ها انواع مختلفی دارند اما رایج ترین آن ها، میخکوب بادی است.

میخکوب بادی | ابزارآلات کابینت سازیمینی فرز

این دستگاه از یک میز متحرک و یک ابزار برش ثابت ساخته شده است. از اصلی ترین کاربردهای مینی فرز در صاف کردن و صیقل دادن چوب و اضافه های آهن است. در واقع دستگاه فرز، روی یک میز محکم نصب می شود، در اطراف آن یک تیغه برای ایجاد برش حرکت می کند. مواقعی که نمی توان از دستگاه فرز برقی بزرگ استفاده کرد، می توانید از مینی فرز استفاده کنید. مینی فرزها در جهت عمودی حرکت می کنند و به راحتی با دست قابل کنترل هستند.

پیچ دستی

از دیگر ابزارآلات کابینت سازی، پیچ دستی است. پیچ دستی، می تواند قطعات چوبی ام دی اف را بهم متصل و آنها را سرهم کند. این وسیله از یک میله اصلی و دو بازو که یکی از بازوها ثابت و دیگری متحرک است، تشکیل شده است. این ابزار در اندازه های مختلفی در بازار وجود دارد و می توانند قطعات مختلف را به خوبی کنار یکدیگر نگهداشته و محکم کنند.

تراز لیزری

این دستگاه، یک نوع ابزارآلات دستی بوده و یک ابزار اندازه گیری است. از این دستگاه برای تعیین تراز بودن سطح و میزان شیب استفاده می کنند. این دستگاه سطح تراز را توسط باریکه ای از خط لیزر نشان می دهد. این نوع از ترازها در هر دو راستای عمودی و افقی، سطح افقی و عمودی را به نمایش می گذارند. از این ابزار هنگام نصب نرده، نصب کابینت، نصب پایه و … استفاده می شود.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با انواع ابزارآلات کابینت سازی آشنا کنیم و به معرفی کارکرد هر کدام پرداختیم. ما در تکنوماشین با ارائه انواع ماشین آلات نجاری و ماشین آلات فلزکاری، برآنیم تا شما را با تهیه ی بهترین ابزارآلات موردنیاز خود به بیشترین بازدهی برسید.

منبع: yorksaw

تکنوماشین

سوالات متداول

  • چرا باید از ابزارآلات کابینت سازی استفاده کرد؟

برای فعالیت و موفقیت در هر صنعتی، نیاز به استفاده از یک سری تجهیزات خاص و تخصصی داریم. در واقع به وسیله ی این ابزارها، نه تنها کار را برای خود ساده کرده، بلکه سرعت و دقت کار نیز افزایش زیادی پیدا می کند. کابینت سازی نیز نیاز به دقت و مهارت کافی دارد. بنابراین باید از ابزارهای مخصوص این حوزه استفاده کنید.

  • انواع ابزارهای لازم برای راه اندازی کابینت کدام ها هستند؟

در این مقاله به بررسی برخی از ابزارهای ضروری که برای راه اندازی کارگاه نجاری و کابینت سازی به آن ها نیاز پیدا می کنید را بیان کردیم. ابزارهایی مانند: دریل، میخکوب و غیره.

1 نظر در “ضروری ترین ابزارآلات کابینت سازی برای راه اندازی کارگاه

  1. مهرناز گفت:

    مقاله ی خوبی از ابزارآلات کابینت سازی بود مخصوصا اونجایی که به معرفی دستگاه دورکن و لبه چسبان پرداخته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *