مکنده

در حال نمایش 6 نتیجه

یکی از دستگاه‌های تهویه مطبوع در محیط‌های صنعتی مکنده ‌ها هستند که کاربرد زیادی نیز دارند. مکنده‌ها دارای انواع مختلفی هستند و تخلیه، جابجایی و انتقال مواد و ذرات می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای مثال در صنایع چوبی از مکنده ها برای جمع‌آوری اضافات حاصل از کار با ماشین آلات نجاری استفاده می‌شود. در این مقاله درباره مکنده‌ها صحبت می‌کنیم و انواع آن را معرفی می‌کنیم.

مکنده چیست؟

مکنده‌ها به عنوان دستگاه‌های مکانیکی و الکترونیکی شناخته می‌شوند که توانایی ایجاد مکش هوا و خلأ را دارند. این دستگاه‌های پر قدرت می‌توانند گرد و خاک، زباله، آب و هر چیز دیگری را جمع‌آوری کنند. مکنده‌ها دارای مصارف مختلف هستند. قدرت مکش پمپ مکنده بر اساس کاربردی که دارد متفاوت است. در واقع این دستگاه ها به عنوان دستگاه های جارو برقی صنعتی هستند.

مکنده صنعتی
مکنده صنعتی

انواع مکنده بر اساس کارایی

مکنده ها بر اساس کارایی‌هایی که دارند، انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در زیر به بررسی انواع آنها خواهیم پرداخت:

 •  مرکزی
 •  داخل سالنی
 •  صنعتی

 

مکنده مرکزی

معمولاً در منطقه خارج از تولید یک ظروف مرکزی وجود دارد که زباله و مواد را طریق شبکه لوله کشی در آن جمع‌آوری می‌کنند. مکنده‌های مرکزی شرایط جمع‌آوری زباله‌های غیر بهداشتی از داخل کارخانه‌ها را فراهم کرده است. این سیستم دارای پمپ جابجایی مثبت خلال است و با افزایش جریان میزان کشش مواد را بیشتر می‌کند.

میزان سرعت و حجم مکندگی دستگاه مرکزی و کیسه‌های مخصوص جمع‌آوری و باد و همچنین ویژگی‌های خاص و فنی موتور دستگاه از اصلی‌ترین معیار‌ها در استفاده از دستگاه مرکزی است.

دستگاه مکنده مرکزی
دستگاه مکنده مرکزی

مکنده صنعتی

دستگاه‌های جاروبرقی صنعتی در یک فرایند‌های سخت کاری به عنوان مکنده صنعتی شناخته می‌شوند. از این دستگاه برای انجام کار‌های سنگین صنعتی استفاده می‌شود و شاسی و بدنه آن به طور کامل از جنس فولاد است. این نوع مکنده‌ها دلیل این‌که بیشتر در کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مکنده کارگاهی نیز نامیده می‌شوند. مخزن این جاروبرقی‌های صنعتی قدرت بسیار زیادی دارد تا در هنگام ایجاد خلأ نیز دچار فرورفتگی نشود.

قدرت زیاد مکنده صنعتی باعث مکش مواد جامع و مایع به طور همزمان می‌شود. با توجه به پیشرفت‌های موجود در ساخت این دستگاه، مکنده‌های اختصاصی برای جمع‌آوری برخی مواد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت مکنده صنعتی با بلوور هواکش یا بلوئرهای مکش هوا چیست؟

مکنده‌ها، بلوو ها و کمپرسورها مانند کمپرسور مفیدی از جمله ابزاری هستند که با هوا کار می‌کنند اما مکنده های صنعتی فقط برای جابجایی هوا نیستند؛ بلکه با جابجایی موادی بسیار سنگین تر از هوا تفاوتی با هواکش های صنعتی ایجاد میکنند. به دلیل اینکه این ذرات سنگین بطور مداوم در حال مکیده شدن هستند و ارتباط تنگاتنگی با با پروانه مکنده دارد و اگر جنس پروانه دستگاه مکنده مناسب نباشد، باعث آسیب دیدن پروانه و خارج شدن آن از حالت تعادل میشود. این مشکل همچنین تاثیر مستقیم بر فشار وارد کردن بر موتور و همین طور صداهای ناهنجار زیاد میشود. پس در انتخاب مکنده های با کیفیت دقت لازم را به عمل بیاورید.

مکنده داخل سالنی

مکنده‌های داخل سالنی دارای ظاهر بسیار جذاب و نسبتاً شیک هستند. بخش موتور مکنده داخل سالن در فضای آکوستیک طراحی شده است تا میزان صدای آن نسبت به نمونه‌های دیگر این دستگاه کمتر باشد. مکنده داخل سالنی از عهده خنثی‌سازی صدا‌ها به خوبی بر می‌آید.

معیارهای طراحی دستگاه مکنده

در زیر به بررسی برخی از معیارهای طراحی این دستگاه می پردازیم که تعیین کننده های شاخص های خرید آن می باشد:

 • مشخصات فیزیکی مواد
 • حداکثر ظرفیت جابجایی مواد موجود در هوا
 • مدت زمان کار در یک روز معادل 24 ساعت
 • حداکثر اندازه وزنی و حجمی موجود در مواد
 • محاسبه و تعیین افت فشار در زمان انتقال مواد

اجزای دستگاه مکنده

این دستگاه شامل اجزای زیر است که به ترتیب نام و کاربرد هر یک از آنها در جدول قید شده است:

نام اجزاء کاربرد
خرطومی و نازل‌ها خرطومی و نازل ها که با برای جمع آوری مواد بر روی دستگاه نصب می شود. موادی که ویژگی های خاص دارند و میزان سایش آنها زیاد است، با استفاده از خرد و می و نازل های خاص هر دستگاه جمع آوری می شوند.
فیلتر‌ها فیلترها برای جداسازی ذرات معلق از هوا استفاده می شوند و دارای دو نوع گروه فیلتر ورودی و فیلتر خروجی هستند. فیلتر ورودی برای جداسازی ذرات هوا در هنگام ورود به داخل پمپ کاربرد دارد و مانع از خرابی دستگاه می شود. فیلتر خروجی نیز برای جلوگیری از برگشت ذرات آلودگی به محیط استفاده می شود.
مخزن مخزن مکنده صنعتی که محل جمع آوری مواد است. به دلیل وجود خلاء نسبی مداوم در این مخزن، باید از ساختار مستحکم و مهندسی شده برخوردار باشد. میزان قدرت پمپ مکش در خلا مخزن معمولاً زیاد است استحکام حجم‌مخزن نیژ اهمیت زیادی دارد.
موتور موتور به عنوان بخش اصلی این دستگاه شناخته می‌شود و کارکرده اصلی آن برای به حرکت درآوردن پمپ و چرخش آن است. موتور این دستگاه انواع مختلفی دارد و به طور مستقیم بعد میزان تداوم انجام کار توسط دستگاه اثرگذار است.

مکنده‌ها چه کاربردهایی دارند؟

عملکرد مکنده‌ها همانند جاروبرقی است و بیشتر برای محیط های صنعتی استفاده می شوند. این جاروبرقی های صنعتی در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال مکنده شیشه یکی از موارد کاربرد این ابزار کارآمد می‌باشد. در زیر به برخی از کاربردهای مکنده های صنعتی اشاره میکنیم:

 • قدرت و سرعت بالا
 • سطح صدای پایین
 • جمع آوری مواد پودری و خاکستر و مواد ریز
 • مکانیزم فیلتراسیون قدرتمند
 • امکان جمع آوری مواد سمی و قابل اشتعال
 • وسعت مکش و قدرت بالای آن در مکش
 • گنجایش بالا برای جمع آوری مواد درشت و سنگین
 • جمع آوری مواد حاصل از تراشکاری فلزات، برشکاری چوب و …، کابینت سازی، آزمایشگاه ها، صنایع هوا و فضا و ….
 • بازدهی بسیار بالا
 • امکان جابجایی آسان
 • جمع آوری انواع آلودگی های جامد و مایع
 • بکارگیری در تمیز کردن انواع سیستم های الکتریکی مانند کیس های کامپیوتر و سرورها
 • بکارگیری در صنایع فلزات، صنایع سنگین و سنگ
 • بکارگیری برای هوادهی به استخر آبزیان
 • بکارگیری در تامین هوای ماشن آلاتی که نیاز به هوای بالا دارند و زودودن گرد و غبار موتور و قطعات خودرو
 • استفاده در صنایع کاغذ و مقوا صنایع کاشی و سرامیک و صنایع چوب

مکنده نجاری

مکنده نجاری یک ابزار یا وسیله مهم در کارهای چوبی و صنعت نجاری است. این ابزار یک دستگاه با توانایی تولید جریان هوا با فشار بالا است که برای پاکسازی و برش چوب و برخی مواد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکنده نجاری هوا را از طریق لوله‌ها و نازل‌های خاصی به محل کاربرد می‌رساند و با تولید جریان هوا، پودرهای زائد را از سطح چوب تخلیه می‌کند. این ابزار به نجاران امکان می‌دهد تا کارهای خود را با دقت بیشتر و بدون آلودگی محیط انجام دهند و در نهایت کیفیت تولیدات خود را بهبود بخشند.

قیمت و خرید دستگاه مکنده

مکنده‌ها جز دستگاه‌های مهم در صنایع به شمار ‌می‌روند. قیمت این دستگاه ها به عوامل مختلفی مثل اندازه و حجم ، تک قلو یا چند قلو بودن کیسه مخصوص جمع‌آوری ، میزان قدرت موتور، تک فاز یا دو فاز بودن برق مورد استفاده برای دستگاه، گارانتی دستگاه و برند سازنده آن بستگی دارد.

برای خرید این دستگاه باید نوع فعالیتی که در کارگاه مورد نظر انجام می‌شود، مورد بررسی قرار بگیرد و بر اساس میزان حجم زباله تولیدی در کارخانجات نوع مناسبی از این دستگاه را انتخاب کرد.

مکنده تکنو
مکنده تکنوماشین

نتیجه‌گیری

مکنده دارای انواع مختلف است و هر کدام در صنایع خاصی قابلیت استفاده دارند. عوامل مختلفی بر قیمت این دستگاه تأثیرگذار است که باید در هنگام خرید مورد بررسی قرار بگیرد و سپس نسبت به خرید اقدام شود.

شما میتوانید پس از صحبت با مشاوران تکنو ماشین، مکنده مورد نظرتان انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول

مکنده چیست؟

مکنده‌ها به عنوان دستگاه‌های مکانیکی و الکترونیکی شناخته می‌شوند که توانایی ایجاد مکش هوا و خلأ را دارند.

کاربرد مکنده چیست؟

عملکرد مکنده ها همانند جاروبرقی است و بیشتر برای محیط های صنعتی استفاده می شوند.