cnc روتاری

در حال نمایش یک نتیجه

از سری ابزار های موجود در حوزه کار با چوب می‌توان به دستگاه CNC روتاری و اره فلکه پارس ماشین اشاره کرد. در ادامه درباره دستگاه CNC صحبت خواهیم کرد. دستگاه CNC روتاری توانایی دارد قطعه ای که قرار است بر روی آن کار شود، زیر این ابزار قرار دهد و نقوش منبت کاری به راحتی بر روی آن ایجاد شود.

این دستگاه در اندازه و قطعات مختلف درست می شود. زمانی که کارهای زیاد برای منبت کاری وجود دارد از چند ماشین آلات در حوزه دستگاه CNC روتاری به صورت همزمان استفاده می کنند. در ادامه مقاله انواع جنبه های این دستگاه را بررسی می کنیم.

دستگاه CNC روتاری چوب

این دستگاه به یک سری از دستگاه هایی با چهار محور اطلاق می شود که دارای محور Z,Y,X است و در کنار آن دارای یک محور دیگر که در اول و آخر دستگاه به شکل دو عدد مرغک متل و به صورت عمومی شده است.

دستگاه CNC روتاری چوب با استفاده از سه محور و یک محور که در روی دستگاه تعبیه شده است و با استفاده از آن می تواند بر روی  نقاط کور قطعه نقوش را حکاکی کند. برعکس دستگاه سی آن سی 3D کل 4 محور همزمان می توانند به نقاط کور دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل دستگاه CNC روتاری یک دستگاه پرکاربرد در صنایع مختلف به شمار می‌رود.

سی ان سی روتاری
یک نمونه سی ان سی روتاری

انواع دستگاه CNC روتاری

انواع دستگاه CNC روتاری شامل موارد زیر است:

۱. دستگاه CNC چهار کله 4 محور همزمان

۲.دستگاه CNC هشت کله 4 محور همزمان

۳.دستگاه CNC ده کله 4 محور همزمان

۴.دستگاه CNC دوازده کله 4 محور همزمان

وجود چهار محور در کنار یکدیگر به دلیل اینکه کارکرد همزمان آن ها سرعت دستگاه سی ان سی نسبت به نمونه های سه محور آن کمتر است. به همین دلیل برای جبران سرعت کم دستگاه در انجام کار، سعی می کنند این دستگاه را در تعداد کله های بیشتری تولید کنند و به صورت همزمان با همدیگر کار می کنند. پس برای جبران سرعت کار در دستگاه های روتاری، عمده و اکثر این دستگاه ها در تعداد 4،8،10،12 تهیه و توزیع میشوند و به صورت سری با همدیگر کار میکنند.

کاربرد دستگاه cnc روتاری

از اصلی‌ترین کاربردهای مربوط به این دستگاه می‌توان به حکاکی و ایجاد نقش و نگار بر روی مبل و صندلی ها، تراشه ها و انواع مجسمه ها اشاره کرد. لازم به دکر است که شما می‌توانید با استفاده از مکنده یا جاروبرقی‌های صنعتی اضافات تولید شده از کار با دستگاه CNC را جمع آوری کنید تا محیط کار تمیزتری داشته باشید. 

به دلیل دسترسی دستگاه CNC روتاری به تمام زاویه های مختلف چوب، بخش های مختلف ساخت مبل و صنعت هایی مثل صنایع سنگ، صنایع فلز و ..‌. و همچنین بیشتر برای پیکرتراشی استفاده می‌شود.

cnc روتاری

نحوه کار با دستگاه CNC روتاری

توان این دستگاه بر اساس محورهایی که دارد مشخص می‌شود و میزان انجام برش و عملیات در آن بیشتر می‌شود. هنگام روشن کردن دستگاه الکتروموتور شروع به کار می کند که اصلی ترین قطعه دستگاه است. هنگام کار الکترو موتور اسپیندل هم بر روی محور ها حرکت می کند و از طریق دستگاه های مخصوص برش، متریال موجود برش میخورد. این عوامل مربوط به کارکرد مکانیکی دستگاه CNC روتاری است.

بخش نرم افزاری دستگاه مختصات مربوط به برش قطعه و دستور برش قطعات را به بخش مکانیکی ارسال می کند. پس از آن دستگاه به صورت دقیق شروع به کار برش می کند و این دستگاه از نظر دقت و کیفیت در سطح بسیار عالی عمل می کند.

نکاتی هنگام استفاده از دستگاه CNC روتاری

  • در ابتدا باید ولتاژ دستگاه را متناسب با ولتاژ صنعتی که در کشورمان رایج است انتخاب کنید.
  • دستگاه CNC روتاری به طور معمول به CNC روتاری برای کارهای تبلیغاتی و سی ان سی چوب تقسیم میشود.
  • سپس شما باید اسپیندل را برای دستگاه خود انتخاب کنید مثلا اگر شما سی ان سی روتاری تبلیغاتی را مورد انتخاب خود قرار دادید می توانید از اسپیندل 1.5 KW یا 2.2KW آب خنک استفاده کنید و اگر از CNC چوب استفاده میکنید میتوانید  اسپیندل 4.5KW را انتخاب کنید.
  • در ادامه شما باید نوع موتور دستگاه را انتخاب نمایید. برای مثال اگر شما از دستگاه CNC روتاری چوب استفاده میکنید بهتر است که از سروو موتور استفاده کنید و اگر از روتاری تبلیغاتی استفاده میکنید استفاده از استپر موتور توصیه میگردد.
  • پس از تعیین موارد بالا باید سیستم کنترل دستگاه خود را مشخص کنید که بیش از 5 کنترلر برای دستگاه ها وجود دارد.
  • مورد دیگر اینکه میزکار خود را باید انتخاب کنید که بسته به کار شما میتواند متغییر باشد میزهایی از جنس آلومینیوم، T-slot و میز وکیوم موجود است. اگر کارهای تزیینی انجام می دهید پیشنهاد ما به شما استفاده از میزکار وکیوم است.
  • در پایان هم شما میتوانید سیستم خنک کننده و یا سیستم روغن کاری را برای دستگاه خود انتخاب کنید.

قیمت دستگاه CNC روتاری

از اصلی ترین عواملی که در قیمت این دستگاه اهمیت زیادی دارد می توان به اسپیندل، تعداد محورهای موجود بر روی دستگاه، جنس بدنه دستگاه، سازه هایی که در دستگاه به کار رفته و در عمر آن تاثیر زیادی دارد و لوازم جانبی موجود بر روی دستگاه CNC روتاری از چه کیفیت یا برندی باشند، اشاره کرد. تکنو ماشین در همه مراحل در خدمت مشتریان خود است.

خرید دستگاه CNC روتاری

این دستگاه  از سری دستگاه های پیشرفته ای است که از طریق نرم افزار می توان به آن برنامه داد و به دلیل کاربردهای مختلفی که در صنایع دارد، خواهان بسیاری دارد.

قبل از خرید به عوامل مربوط به مشخصات فنی این دستگاه باید توجه کرد و همچنین برندهای مختلف داخلی و خارجی این دستگاه را با یکدیگر بررسی کرد. پس از کسب اطلاعات لازم می توانید اقدام به خرید کنید.در سال‌های اخیر تولید کنندگان بسیار زیادی در حوزه تولید انواع دستگاه CNC روتاری فعالیت داشته اند. به همین دلیل خرید دستگاه کمی مشکل به نظر می رسد.

قبل از اقدام به خرید هر دستگاه بهتر است نیازهای خود را بررسی و تقسیم بندی کنید و از این طریق بدانید که چه دستگاهی و برای چه کاری نیاز دارید. همچنین باید میزان هزینه های مختلف جانبی دستگاه را هم بر روی آن حساب کنید و یک قیمت کلی را از زمان خرید تا زمان شروع به کار آن در دست داشته باشید.

نکات مهم قبل از خرید

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دستگاه سی ان سی، شامل میزان آلودگی صوتی ایجاد شده ناشی از کار کردن دستگاه CNC روتاری، میزان شکستگی ناشی از کارکرد دستگاه، صولت و راحتی در استفاده از دستگاه، استفاده از نرم افزارهای اصل، حضور برخی امکانات خاص در روی دستگاه، وجود ضمانت و خدمات پس از فروش کالا، آموزش برای راه‌اندازی و آشنایی با دستگاه CNC روتاری است. خدمات پس از فروش اهمیت زیادی دارد چرا که پس از بروز هر گونه مشکلی می توان با استفاده از گارانتی کالا استفاده کرد.

سوالات متداول

cnc روتاری چیست؟

دستگاه CNC روتاری توانایی دارد قطعه ای که قرار است بر روی آن کار شود، زیر ابزار خود قرار دهد و نقوش منبت کاری به راحتی بر روی آن ایجاد شود.

کاربرد cnc روتاری چیست؟

به دلیل دسترسی دستگاه CNC روتاری به تمام زاویه های مختلف چوب، بخش های مختلف ساخت مبل و صنعت هایی مثل صنایع سنگ، صنایع فلز و ..‌. و همچنین بیشتر برای پیکرتراشی استفاده می‌شود.