پرس ضربه ای

نمایش دادن همه 8 نتیجه

دستگاه های پرس ضربه ای، از انواع دستگاه های صنعتی می باشند. همه صنایع برای تولید محصولاتشان، به ماشین آلات و دستگاه های مخصوص نیاز دارند که به کمک این دستگاه ها می توانند محصولات خود را تولید و عرضه کنند. برای تولید کالا هایی مانند ظروف فلزی یا قابلمه ها نیز باید دستگاه هایی استفاده شود که بتوانند این فلزات یا آلومینیوم را حالت دهند و قطعات مورد نیاز را به سرعت آماده کنند. در این متن به توضیح دستگاه های پرس ضربه ای می پردازیم.

دستگاه پرس ضربه ای

همان طور که در بخش قبل نیز گفته شد، پرس ضربه ای، از دستگاه هایی می باشد که از آن ها برای حالت دادن ورق ها و قطعات فلزی استفاده می شود. از این ورق های ساخته شده برای تولید محصولات جدید استفاده می شود. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این دستگاه داشته باشیم باید بگوییم؛ دستگاه های ورقه ای یا ضربه ای جزء ماشین آلات هستند و به گونه ای ساخته می شوند که می توان میزان سرعت، میزان نیرو، اندازه ها و استاندارد ها را با میزانی که مد نظرمان است تنظیم کنیم و اشکالی که نیاز داریم را تهیه کنیم.

پرس ضربه ای

پرس ضربه ای 12 تن کارکرده

انواع پرس ضربه ای

با پیشرفت تکنولوژی، روز به روز دستگاه های جدید تری ساخته و عرضه می شود که قابلیت های بیشتری دارند. پرس ضربه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این بخش به انواع دستگاه های پرس ضربه ای اشاره می کنیم:

 •  پرس ضربه ای مکانیکی
 •  پرس ضربه ای هیدرولیکی

این دو دستگاه نیز از نظر شکل و عملکرد با هم تفاوت هایی دارند و در ساختار های متفاوتی عرضه می شوند. دسته بندی های دیگری نیز برای این دستگاه ها وجود دارد که می تواند بر اساس ظرفیت توناژ، طول کورس، میزان سرعت و … باشد.

ساختار یک پرس ضربه ای

ساختار یک پرس ضربه ای

مزایا

ماشین های پرس ضربه ای از نوع دستی از نیروی دست اپراتور برای اعمال بر روی قطعه استفاده میکنند و برای کارگاه های آموزشی یا نمونه سازی گزینه ی بسیار مناسبی محسوب میشوند. این نوع از پرس ضربه ای ها معمولا دارای اهرم برای اعمال کردن فشار بر روی قطعه هستند و بخاطر همین موضوع به آنها دستی اهرمی نیز میگویند و دارای مزایای زیادی هستند که در این بخش به آن ها می پردازیم:

 • از آنجایی که این دستگاه ها صدای کمی تولید می کنند، برای مناطق مسکونی و تجاری گزینه مناسبی محسوب می شوند.
 • اندازه آن ها کوچک است و به فضای اندکی برای نگهداری نیاز دارند.
 • حمل و جابجایی این دستگاه آسان است.
 • قیمت این محصول پایین است و تعمیر آن نیز به هزینه زیادی نیاز ندارد.
 • از آنجایی که دستی هستند به منبع انرژی خاصی نیاز ندارند و با این کار در هزینه ها صرفه جویی می شود.

کمترین خطر را برای اپراتور دارند.

کاربرد های دستگاه پرس ضربه ای

انواع دستگاه های پرس ضربه ای می توانند کاربرد های متفاوتی داشته باشند، اما به طور کلی اکثر آن ها برای برش ورق های فلزی به کار می روند. در زیر به برخی از کاربرد های دستگاه های پرس ضربه ای اشاره می کنیم:

 • برش شیشه های داغ
 • تولید پودر برای صنایع آرایشی و بهداشتی
 • تولید قرص های دارویی
 • خرد کردن قطعات مختلف اتومبیل های اوراقی
 • تهیه پودر کاکائو با گرفتن چربی آن
 • تولید چاقو

چند نکته در رابطه با نگهداری و سرویس دستگاه های پرس ضربه ای

 • روغن کاری کردن دستگاه قبل از شروع به کار
 • با انجام هر ضربه، قطعه را به طور کامل از قالب خارج کنید و بعد قطعه دیگر را قرار دهید و از وارد کردن فشار چند برابری به دستگاه جلوگیری میکنید.
 • اگر به مدت طولانی از دستگاه استفاده کردید بهتر است که چندین بار در طول استفاده روغن کاری و گریس کاری شود.
 • باید با توجه به قدرت دستگاه پرس به آن فشار و نیرو وارد کنیم زیرا در غیر این صورت دچار خرابی دستگاه میشود.
 • در صورتی که هر گونه صدای ناراحت کننده و اختلالی در کار کردن دستگاه مشاهده کردید، دستگاه را خاموش کرده و به تعمیرکار گزارش دهید.

نحوه کار با دستگاه پرس ضربه ای

پرس ضربه ای از جمله ابزارهایی است که متناسب با نیاز شما میتواند به طور خاص شکل دهی و برشکاری شود. روند و اجرای فرایند کار حال چه در برشکاری یا شکل دهی با سوراخ کردن فلز توسط مته انجام میپذیرد. پرس ضربه ای از یک چکش فلزی و یک حرکت به صورت عمودی که فلز بالایی را به فلز پایینی میکوبد. قسمت بالایی به بالارونده پرس ضربه ای وصل است و قسمت پایینی(قالب یا فلز پایینی) به صفحه پایینی که ثابت است متصل است. و در اصل این عملیات برای شکل دهی به فلزات انجام میپذیرد.

آیا خرید پرس ضربه ای کارکرده توصیه می شود؟

بسیاری از افراد تمایل دارند که دستگاه های نو را تهیه کنند، اما آیا تفاوت چندانی بین دستگاه های نو و کارکرده وجود دارد؟ قطعا دستگاه های کارکرده قیمت پایین تری از دستگاه های نو دارند اما از نظر کارایی نیز همانند دستگاه های نو می باشند؛ پس چرا هزینه گزاف برای خرید دستگاه جدید پرداخت کنیم. بهترین کار تهیه دستگاه های کارکرده و با قیمت مناسب تر است.

قیمت پرس ضربه ای

اگر به دنبال دستگاه های پرس با کیفیت و قیمت مناسب می گردید، به سایت تکنو ماشین مراجعه کنید. برند تکنو ماشین فروشنده بهترین دستگاه های پرس نو و دست دوم می باشد که می توانید از سراسر ایران، دستگاه های مورد نیاز خود را سفارش دهید.

سوالات متداول

پرس ضربه ای چیست؟

پرس ضربه ای، از دستگاه هایی می باشد که از آن ها برای حالت دادن ورق ها و قطعات فلزی استفاده می شود.

آیا خرید پرس ضربه ای دست دوم توصیه می شود؟

قطعا دستگاه های کارکرده قیمت پایین تری از دستگاه های نو دارند اما از نظر کارایی نیز همانند دستگاه های نو می باشند؛ پس چرا هزینه گزاف برای خرید دستگاه جدید پرداخت کنیم. بهترین کار تهیه دستگاه های کارکرده و با قیمت مناسب تر است.